بازدید علمی

 فعالیتی است علمی _دانشجویی که به منظور ارتقاء شناخت و آگاهی دانشجویان از وضعیت علمی و صنعتی کشور و... که به صورت میدانی انجام می گیرد.اقدامات قبل از بازدید :ماده 1 – اهداف اصلی بازدید در جلسه ای با حضور مسوولین مربوطه به طور مشخص ،تعریف و تببین شود .ماده 2 - زمان آغاز و پایان بازدید مشخص و قطعی گردد و بودجه مورد نیاز تامین شود .ماده 3 – توقعاتی که از انجام بازدید و نتایج حاصله مورد نظر است تعیین گردد.ماده 4 – اهداف میانی یا وقایع مهمی که در جریان انجام بازدید باید محقق شود مانند پذیرایی ،توضیحات کارشناس راهنما و... شناسایی و فهرست شود .ماده 5 – در ابتدا ،افراد یا گروه از دانشجویان یا استادان را که مشارکت آنان برای دسترسی به اهداف ضروری است تعیین نمایید .ماده 6 – بازدید علمی بر اساس برنامه ریزی قبلی و با هماهنگی مدیریت علمی انجمن و سایر مدیریت های ذیربط صورت می گیرد.ماده 7-شرح وظایف افراد اجرایی در هر بازدید علمی ،از قبیل هماهنگی ،برنامه ریزی تا اجرا ،تدوین و تبیین گردد.تبصره :1- اطلاعات لازم قبل از بازدید در اختیار مسوولین بخش های مورد بازدید قرار گیرد تا تدابیر لازم اتخاذ گردد.تبصره 2- در طول هماهنگی برای بازدید ،بایستی آگاهی کامل از محدودیت ها ،شرایط بازدید ،حمل اشیاء خاص مدت بازدید امکانات موجود و... حاصل گردد.ماده 8- پس از دریافت مجوز بازدید و مشخص شدن زمان و تاریخ بازدید و نیز تامین امکانات ،جهت اطلاع رسانی ثبت نام انجام گیرد.ماده 9- پیش از بازدید ،ارتباط محل مورد بازدید با رشته تحصیلی دانشجویان بررسی شود.اقدامات هنگام بازدید :ماده 10 - پیگیری اهداف میانی که از قبل پیش بینی و طراحی گردیده و بایستی در خلال بازدید انجام گیرد.ماده 11 – نظارت مستمر بر حسن اجرای فعالیت ها و رفع ناهماهنگی ها صورت پذیرد.ماده 12- از اساتید مشاور یا افراد متخصص دیگر به عنوان راهنما استفاده شود .اقدامات پس از بازدید ماده 13 – به منظور ارتقای کیفی بازدید ها ،یک نظر سنجی صورت گیرد.ماده 14 – در پایان بازدید به منظور ارزیابی برنامه ،جلسه ای با دست اندرکاران و مجریان بازدید ترتیب داده و از نتایج حاصله در برنامه های آتی بهره گیری شود .ماده 15 - گزارش هر بازدید و خروجی پیشرفت آن ،به صورت مصور و مکتوب ،به دفتر همکلاسی رسانده شود .ماده 16 – نتایج و دستاوردهای حاصله از بازدید های علمی ،در نمایشگاه های مختلف در معرض نمایش قرار گیرد.ماده 17 – شناسنامه ای از مراکز علمی بازدید شده ،که حاوی اطلاعات مورد نیاز خود و دانشجویان باشد تهیه نمایید.با تشکر گروه همکلاسی

E-mail: ">

 

گزارش مقدماتی بازدید علمی: شهرستان کلات و کاخ خورشیدنویسنده : محسن سورگی معرفی شهرستان کلات :حصار کلات که در فاصله 180 کیلومتری شمال مشهد واقع شده است مانند دره‌ای است که توسط دو رشته کوه مرتفع محاصره گردیده باشد و دارای طول و عرض تقریبی 35 و 10 کیلومتر می‌باشد.این رشته کو ها بنا به گفته ی مردم محلی همان منطقه به کوه های 77 معروف است و از یک دهنه که 7 آن بسیار بزرگ تر است نادرشاه وارد منطقه می شده است و امروزه در همان کوه تونلی با عرض کم و بسیار خطرناک ایجاد شده و تنها محل رفت آمد و ورود و خروج مردم کلات می باشد.

587 تصویر اول: رشته کو های 77

 

431 تصویر دوم : دهنه ورودی شهرستان کلات

 

تصویر سوم : تنها تونل جهت ورود به این شهرستان

‌ آثار باستانی این منطقه به دوره نادر شاه تعلق دارند و عبارت‌اند از :برج‌های دیده‌بانی اطراف شهر کلات که در فاصله سالهای 1155 و 1160 هجری قمری ساخته شده‌اند و برخی از آن‌ها باقی مانده‌اند ؛ کتیبه نادری واقع در خارج از قلعه نادری (دربند نفتی) به زبان ترکی و به خط نستعلیق در بدنه کوه ؛ دروازه ورودی ، دروازه دهچه، دروازه چوب بست ، دروازه گشتانه ، دروازه نفتی ، دربند ارغوان شاه ، عمارت خورشید و دربند نفتی ، تخت دختر نیز مجموعه بنایی بوده ،‌ که بر تپه‌ای نزدیک به دروازه نفتی و به امر نادر شاه ساخته و اکنون آثاری پراکنده از آن بنا برجای مانده است.

معرفی کاخ خورشید :

بنای این کاخ که در وسط باغ بزرگی قرار دارد از آثار دوره‌ی نادر شاه افشار است و احتمالاً برای سکونت خانواده‌ی سلطنتی احداث شده است. نمای این کاخ که به شیوه معماری هنری ساخته شده به شکل استوانه‌ای بوده و با سنگ های مر‌مر سیاه تزیین شده است. بلندی آن در گذشته در حدود 25 متر بوده است و در حال حاضر به علت خرابی طبقه سوم ، ارتفاع کاخ بیش از 20 متر نیست. این کاخ مجموعاً دارای 12 اتاق است که در داخل اتاق‌ها نیز تزییناتی از نقاشی و گچ‌بری دیده می‌شود . شیوه تزیین و آرایشی که در این بنا به کار رفته مشتمل بر ریزه کاری های دقیق و متنوع و قابل ملاحظه است. تصاویری از شاهزادگان نادری بر روی دیوار‌ها نقش شده است که در میان آن‌ها، نقوش زرین نیز دیده می‌شود. در طبقه زیرین بنا راهرو تاریکی وجود دارد. در وسط این بنا از سطح پشت بام طبقه اول برجی‌با ترک‌های شبیه نیم ستون معروف به خیاری احداث شده است. این قسمت از برج به صورت سنگ یکپارچه است و ظاهراً یک سوم از ارتفاع بنا را شامل می‌شود. این قصر در نیمه دوم قرن دوازدهم هجری قمری ساخته شده است.* دوره تاریخی:(افشاریه (نادرشاه افشار)

 

* تاریخچه بنا :ساخت این بنا در سال 1155 هجری قمری به فرمان نادر شاه آغاز و در سال 1160 (برابر با 1126 هجری شمسی ) همزمان با قتل نادرشاه متوقف گردید (با استناد به کتیبه موجود در داخل کلخ خورشید )با توجه به متون قدیم و حجم معماری و کتیبه موجود (سوره مبارکه النبا) آرامگاه نادرشاه می باشد.

تصویر Pic82

* سبک معماری :ایرانی و اسلامی (شیوه اصفهان)

تصویر456

*مشخصات بنا :دارای پلان هشت ضلعی یا هشت ایوان که یک در میان با یکدیگر قرینه اند .ارتفاع بنا از کف سردابه تا زیر عرقچین گنبد خانه 21.8 متر و مساحت بنا 900 متر مربع در هر طبقه می باشد.

* تزیینات داخل : طلاکاری ،تزیینات گچی و رنگی و کتیبه با خط ثلث ،رسم بندی و نقوش اسلیمی .

تصویر454نمای خارجی بنا : از سنگ های آهکی متخلخل ساخته شده است که مزین به نقوش گل و بوته ،پرنده (طوطی) ،انواع میوه ها از قبیل آناناس ،انبه ، موز، انگور و گلابی که ویژه مناطق گرمسیری می باشد .لذا این حجاریها به استادکاران هندی منسوب است.

تصویر517- 518- 519-520-

 

چهار باغ :

دارای مساحت 25500 متر مربع است .دارای آبنمای های سنگی با 156 فواره و هشت حوضچه و یک حوض بزرگ می باشد .

تصویر521طراحی آبنما ها به گونه ایست که باغ را به چهار قسمت تقسیم کرده که نشان از یک باغ کامل ایرانی است .

 

تیم 8 نفره ی همکلاسی که به این بازدید رفته بودند عبارتند از :داوود زیرک _ محسن سورگی_ حامد عارفی_حسین رضوی

دانیال _سینا معین درباری_ روزبه قزل باش_ نوید زاغی

 

توجه :به زودی پلان عمارت کاخ خورشید در سایت همکلاسی قرار خواهد گرفت.با تشکرگروه همکلاسی 1385/05/241385/05/25www.Hamkelasy.com

پلان های این عمارت را می توانید از آدرس زیر دریافت کنید :

http://www.hamkelasy.com/content/view/340/43/

 

/ 0 نظر / 13 بازدید